Çetaş’ın Organik Trafiğini %359 Arttırdık.

Çetaş Otomotiv, Türkiye’nin en büyük otomotiv perakendecilerinden biridir. Ford, Renault, Dacia, Opel, Citroen, Peugeot, Isuzu, Ford Trucks ve Toyota gibi dünya markalarının bayiliğini yapmaktadır. Ayrıca Çetaş Otomotiv, sadece yeni araç satışı yapmakla kalmayıp, aynı zamanda ikinci el araç satışı, finansman hizmetleri, yedek parça ve servis hizmetleri gibi bir dizi otomotivle ilgili hizmet de sunmaktadır. Türkiye’deki otomotiv sektörünün bir parçası olan Çetaş, otomotiv pazarındaki önemli oyunculardan biridir. D-Option ve Çetaş Otomotiv iş ortaklığı 2021’de başlamıştır. 

Problemler 

Rakiplerimiz arasında otoriter domainlerin olmasının yanı sıra araç markalarının da birçok sorguda rakiplerimiz arasında yer alması sektörün zorluklarının başında geliyordu. Ayrıca bilgi mimarisi ve ikinci el sayfalarının taranbilirlik sorunları vardı. 

Yol Haritası 

Çetaş Otomotiv ile iş ortaklığımız başladıktan sonra otomotiv sektöründeki güçlü rakiplerimizi ve sektörün dinamiklerini inceleyerek bir yol haritası hazırladık. İkinci el araç sayfalarının taşıdığı potansiyeli kaçırmamak adına marka ve model ikinci el sayfaları oluşturduk. Ayrıca kullanıcının merak ettiği long tail sorguları hedeflediğimiz içerik stratejisi geliştirdik. Böylece hem yapısal hem de bağlamsal internal link ağı kurgulayarak SEO görünürlüğümüzü artırdık ve sürdürülebilir organik büyüme sağladık. 

Sonuçlar 

 İş ortağımızla proje başlangıcından itibaren aldığımız sürdürülebilir sonuçlar aşağıdaki gibidir;

Trafik 

Çalışmaya başlanan tarihten itibaren organik trafiğimizde %359’luk bir artış yaşanmıştır.

2023 ilk çeyreğini geçen yılın ilk çeyreği ile karşılaştırdığımızda ise organik tıklama %100, gösterim ise %79 artmıştır.

Non brand organik tıklama %87, gösterim ise %60 artış göstermiştir.

Kelime Datası

  • Top 3 Kelime Sayımız: %34,71 Artış
  • 4 – 10 Kelime Sayımız: %41,29 Artış
  • İlk Sayfadaki Toplam Kelime Sayımız: %39,96 Artış
  • Total Kelime Sayımız: %69 Artış

(Veriler Mart 2022 ve Mart 2023 kıyaslamalarını göstermektedir.)

SEO Görünürlük

  • SEO Görünürlük Skoru: %36,72 Artış

(Veriler Mart 2022 ve Mart 2023 kıyaslamalarını göstermektedir.)