ODS Danışmanlık’da organikten gelen müşteri sayısı %294 arttı!

ODS Danışmanlık, hibe teşvik programları, proje yazımı ve proje yönetimi gibi konularda hizmet vermek üzere 2008 yılında kurulmuştur. Kısa zaman içinde elde ettiği başarılar ile en önemli danışmanlık şirketleri arasına girmiştir. 2015 yılına gelindiğinde Türkiye’nin en fazla referansı olan danışmanlık firması konumuna gelmiştir. Çok geniş bir çalışan kadrosuna sahiptir. İhracat Danışmanlığı, Turquality Danışmanlığı, SAP Business One Danışmanlığı, Proje Yönetimi, İşe Alım Danışmanlığı gibi birçok farklı alanlarda şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor. D-Option ve ODS Danışmanlık iş ortaklığı 2022 yılının Nisan ayında başlamıştır. 

Problemler

ODS Danışmanlık ile iş ortaklığımız başladıktan sonra sitede ilk olarak çok kritik bir hata tespit ettik. Tüm sayfalarımızın canonical değerleri yanlış basılmıştı. Bu durumda tarama bütçemizi fazlasıyla negatif yönde etkiliyordu. Bu kritik işin ardından site hızıyla alakalı problemler mevcuttu. 

Teknik – SEO tarafındaki sorunları çözmeye çalışırken içerik tarafında da sorunlar vardı. Geçmiş senelerde neredeyse yok denecek kadar az sayıda içerik üretimi gerçekleştirilmiş. İş ortağımızın içinde olduğu sektörde hedefleyebileceğimiz kelimelerin rekabet seviyeleri oldukça yüksekti. 

Birbirine benzeyen bazı konularda hizmet verdikleri için ve çokça içerik üretileceği için cannibalization sorunu yaşamamaya dikkat etmek büyük problemlerimizden birisiydi.

Yol Haritası

İş ortağımızın bulunduğu sektörde büyük rakipleri vardı.Marka bilinirliğini arttırıp doğru strateji ile pozisyon kazanmayı sağlamamız gerekiyordu. Öncelikli hedefimiz kritik teknik maddelerimizi hayatımızdan çıkarmak. Teknik maddeleri çözümlerken bir yandan içerik stratejimiz hakkında görüşmeler gerçekleştiriyorduk. İlgili kelimelerin rekabet seviyeleri oldukça yüksek olduğu için içerik stratejisindeki ilk hedefimiz long tail kelimeleri hedefleyerek görünürlüğü arttırmak oldu. Belirli pozisyon kazanımları gerçekleştirdikten sonra aranma hacmi daha yüksek olan kelimelere oynayarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı planladık. Oluşturduğumuz içerikler sayesinde başarılı bir internal link ağı kurduk. Kurduğumuz doğru strateji ile birlikte sürdürülebilir organik büyüme sağladık.

Sonuçlar

Henüz 1 yıl olmadan iş ortağımız ODS Danışmanlık ile aldığımız sürdürülebilir sonuçlar aşağıdaki gibidir;

Trafik

 • Organik Trafik ; %79,55 Artış
 • Organik Kullanıcı Sayısı ; %97,80 Artış
 • Organik Yeni Kullanıcı Sayısı ; %95,92 Artış
 • Organik İşlem Sayısı ; %284 Artış

(1 Ağustos – 31 Aralık  2022 ve 2 Ağustos 2021 – 1 Ocak 2022 ayları arasındaki kıyaslamadır.)

Search Console Verileri

 • Toplam Tıklama Sayısı ; %180 Artış 
 • Toplam Gösterim Sayısı ; %1235 Artış

(Aralık 2021 ve Aralık 2022 ayları arasındaki kıyaslamadır.)

Kelime Datası

 • Top 3 Kelime Sayımız ; %195 Artış
 • 4 – 10 Kelime Sayımız ; %953 Artış
 • İlk Sayfadaki Toplam Kelime Sayımız ; %623 Artış 
 • Total Kelime Sayımız ; %881 Artış 

SEO Görünürlük

 • SEO Görünürlük Skoru ; % 3700 Artış

(Aralık 2021 ve Ocak 2022 ayları arasındaki kıyaslamadır)